logo

Mynet haberler
24 Mart 2014

Memur-Sen’den 529 idam kararına sert tepki

Memur-Sen’den 529 idam kararına sert tepki

Memur-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, Halkın yüzde 52’sinin oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçilen ve Mısır’ın seçim kazanmış tek meşru Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz’da askeri darbe ile görevinden indirildiği ve cuntanın yönetimi ele geçirdi belirtilerek, “Darbenin hemen ardından Mısır halkı tarafından seçilen Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Mursi, askeri güçler tarafından gayri meşru bir şekilde tutuklandı. Aradan geçen zaman içerisinde katliamlar yapıldı. Meydanlarda iradesine sahip çıkan binlerce Mısırlı şehit edildi. Yetmedi, İhvan-ı Müslimin’in faaliyetleri yasaklandı ve yasa dışı ilan edildi” ifadelerini kullandı.

Darbe suçundan yargılanması gerekenlerin Mursi’yi ve cunta karşıtlarını yargılamaya başladığı ifade edilen açıklamada, “Bugün Mısır’da, 529 darbe karşıtına idam cezası verildiği bildirildi. Mısır’daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın bugün yeni katliamlara kapı araladığını, ilkesel temelde kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbecilerin zulmü bir adım daha öteye götürmeye çalıştıklarını büyük bir kaygı ile takip ediyoruz” denildi.

“İdam kararları Mısır’daki vahşetin tescilidir” ifadesi kaydedilen açıklamada, “Mısır’da “Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek” için cunta karşıtı gösteri yapan 529 kişiye idam cezası verilmesini kınıyor, uluslararası arenayı yargısız infaza karşı ortak bir eylem planı belirlemeye davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Mısır yargısının şu anda darbeci ve baskıcı yönetime alet olduğu belirtilerek, “Cunta, dünyanın suskunluğundan cesaret alarak, izzeti tercih edenleri idam etmeye çalışmaktadır. Darbe karşıtlarına idam cezası verildiği bugün adalet ve insanlığın ayaklar altına alınmasıdır. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir” değerlendirmesine yer verildi.

Kaynak: haber7.com Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

*

BENZER HABERLER